Udostępnij

Partner musi zapewniać bezpieczeństwo w związku. Także bezpieczeństwo finansowe. Dlatego pytanie w stylu, ile partner musi zarabiać, tak często się pojawia. Najlepiej sobie policz, wszystko będzie jasne.

Wcale mnie nie dziwi, że pieniądze są trzecim, najczęściej pojawiającym się powodem rozwodów. To prawda, można żyć w idealnym świecie, gdzie miłość jest najważniejsza. Czasami jednak brutalna proza życia i rachunki do zapłacenia potrafią uderzyć znienacka.

Dziś ekstremalnie delikatna sprawa. Liczę pieniądze w związku. Zanim pójdziesz do kalkulatora online, zobacz mój punkt widzenia na ten temat.

Żona ma dość płacenia rachunków za męża

Mój przyjaciel zamknął firmę i poszedł pracować na etat. Po piętnastu latach poddał się. Wcześniej bywało różnie. Raz zyski były słodko-kaloryczne. Innym razem wydatki inwestycyjne i mizerne kontrakty dawały się we znaki. Jak to w biznesie.

Ostatnio jednak, cała firma zarabiała tylko na swoje funkcjonowanie. Przed rokiem wprowadzono ostre cięcia w wydatkach. Mój przyjaciel wypalił wszystkie ropiejące wrzody. Zmienił też profil działalności. Dziś nie ma już złudzeń. Zamyka biuro.

W domu zbyt często słyszał, że czas coś z tym zrobić. Wszystkie rachunki płaciła żona. Oszczędności dawno się skończyły. A syn we wrześniu idzie do gimnazjum. Mój przyjaciel nie ma nawet żalu do żony. To racjonalny facet, więc prosty bilans na kartce papieru, jest wystarczającym argumentem. Firmy jednak szkoda. Bardzo.

Na początek będzie zarabiać tyle, ile wynoszą wszystkie wydatki w jego domu. Później ma być lepiej. Więc prawdopodobnie kupi nowy samochód.

Pieniądze w związku

Temat finansów w związku to prawdziwe pole minowe. Jeśli jesteś singlem, łatwiej to poukładać. Wiesz czego chcesz i potrzebujesz, masz własne podejście do pieniędzy. A w związku robi się już z tego miks. Potęgowanie, pierwiastkowanie, dzielenie i mnożenie postaw obu partnerów.

Niżej ciąg dalszy tekstu… a teraz kalkulator online. Policz ile twój partner lub partnerka powinni zarabiać. W liczeniu pieniędzy panuje równouprawnienie.

Jeśli trafisz na kobietę hubę, która żeruje tylko na twoim koncie, a cała miłość to w gruncie rzeczy tylko wyrachowany zapis księgowy… Jesteś szczęściarzem, bo przynajmniej sprawa jest klarowna.

Jeśli twój mąż jest zwykłym leniem (i pijakiem, bo każdy pijak to leń), sytuacja też jest zero-jedynkowa. Masz szczęście, bo rozwiązanie od razu widać. Nigdy nie jest proste, ale przynajmniej wiadomo, co zrobić.

W pozostałych przypadkach (a jest ich o wiele, wiele więcej) wszystko się komplikuje.

Mój facet nie ma pieniędzy

Często facet nie może żyć ze świadomością, że zarabia mniej niż żona. Sama myśl o tym jest dla niego bardziej dołująca, niż gderanie kobiety w kuchni. Zdarza się też, że mężczyźnie nie zależy na tym, by brylować pokaźnymi dochodami. Zajmuje się domem. Karierę (także tą finansową) zostawia partnerce.

Poznałem rewelacyjną kobietę, która ma sieć salonów we Wrocławiu (mniejsza o to salonów czego). Ona kręci biznes. On odwozi dzieci do szkoły i opiekuje się ogniskiem domowym. Gdy się poznali, to on utrzymywał całą gromadę. Zarabiał bardzo dobrze. To dzięki jego pieniądzom, jej udało się rozwinąć firmę do imponujących rozmiarów. Pewnego dnia on po prostu nie poszedł do pracy. I tak już zostało. Są rewelacyjnym związkiem.

Moja kobieta nie ma pieniędzy

W tradycyjnym ujęciu uważa się, że kobieta nie musi zarabiać więcej od mężczyzny. Ten pogląd ma swoje, historyczne korzenie, ale nie miejsce teraz na ich przedstawianie.

Dla mnie podział tego typu jest po prostu głupi. Jeśli facet może przynosić do domu dużo kasy i jeżeli kobieta przynosi do domu dużo kasy, to oboje mają do dyspozycji dużo pieniędzy. Szybciej osiągną bezpieczną zamożność. Cześć!

Partner - pieniądze w związku

Jeśli facet może przynosić do domu dużo kasy i jeżeli kobieta przynosi do domu dużo kasy, to oboje mają do dyspozycji dużo pieniędzy. Szybciej osiągną bezpieczną zamożność.

Gdy kobieta zajmuje się domem i dziećmi, to (na litość Boską) nie oznacza, że nic nie robi. Bez problemu można wyliczyć, ile jej praca (bo to jest praca) jest warta. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie wartości zastąpienia, czyli ile trzeba zapłacić za tego tupu usługi na wolnym rynku, gdy kobieta nie będzie ich wykonywała we własnym domu. (Taki parametr zastosowałem w moim kalkulatorze wobec osób zajmujących się domem).

W związku trzeba rozmawiać i liczyć pieniądze

Stare powiedzenie mówi, że pieniądze lubią ciszę. W związku jednak o pieniądzach trzeba rozmawiać. To najprostszy sposób na rozwiązanie wszystkich spraw finansowych.

Marzysz o małym, białym domku za miastem? OK, to będzie kosztowało tyle. Dojazdy będą kosztowały tyle. Szambo i ogrzewanie tyle. A remont dachu dokładnie tyle. Stać nas na to? Ja będę zarabiał tyle. Twoje zarobki będą wynosiły tyle. Kupujemy albo nie kupujemy.

Planujesz kupno motocykla? OK. Nowy, czy używany? Jeśli używany, to trzeba odłożyć coś na ewentualne naprawy. Teraz odpowiednie buty i strój, bo zaczniesz sikać krwią od przeziębienia nerek. Oczywiście OC na motocykl i zupełnie inne ubezpieczenie dla ciebie (wiadomo, pojawia się inny rodzaj ryzyka). Musimy przez rok zarabiać tyle, by na to odłożyć.

Wszystko można tak przedyskutować.

Nudna oszczędność daje radę

W gruncie rzeczy, nie ma znaczenia ile zarabiacie, ale jak gospodarujecie budżetem. To najważniejsza sprawa. Można być odpowiedzialnym finansowo za drugą osobę przy skromnych dochodach. Można też przynieść ogromną pensję i wszystko roztrwonić. W rezultacie nie uniknie się finansowej katastrofy w związku.

Jeśli planujecie w rodzinie duży wydatek (samochód, telewizor, dom, czy co tam jeszcze) można się na to przygotować. Najpierw oszczędności. Regularnie odkładane pieniądze na fundusz celowy (np. wkład na nowe mieszkanie). W ustalonych proporcjach. Ja daję 60 proc, ty dajesz 40 proc. Jak już wiadomo, jaki cel jest do osiągnięcia, można zastanawiać się ile powinniśmy teraz zarabiać.

Powiedz mi szczerze, kiedy ostatnio rozmawiałeś / rozmawiałaś z partnerem o pieniądzach?

Prawo autorskie do zdjęcia: mkphotoshu / 123RF Zdjęcie Seryjne

Zazwyczaj można mnie spotkać we Wrocławiu.
Rozmawiam z ludźmi. Pokazuję wszystkie możliwości.