Udostępnij

Szukasz ubezpieczenia na życie. Decyzja w 5 minut. Wybierasz porównywarkę lub ranking i… od razu wiesz, że nic nie wiesz. Kalkulatory ubezpieczeń na życie robią spory zamęt. Wybór ubezpieczenia jest nieco bardziej skomplikowany niż kupno telefonu komórkowego.

30 sekund

  • Ranking ubezpieczeń na życie, pułapka porównania.
  • Wyłączenia odpowiedzialności, czyli kiedy nie będzie pieniędzy.
  • Ubezpieczenie na wojnie – przykład, jak wszystko się zmienia.
  • Pytaj, sprawdzaj i pytaj. Do skutku.

Ubezpieczenie na życie, jak najlepszy samochód

Na początek mały test. Który z samochodów jest lepszy?
– Toyota Avensis
– Volkswagen Passat
– Audi A4
Można, śmiało pisać w komentarzach na dole.
Zaraz, zaraz – zapytasz: A z jakim silnikiem? A który rocznik? A w jakiej wersji nadwozia lub wyposażenia?

No co jest, przecież sprawa jest dziecinnie banalna. Masz wskazać lepszy samochód. Nie ten, który ci się podoba. Ale po prostu lepszy.

Wybór ubezpieczenia na życie

Z ubezpieczeniem na życie związana jest specyficzna sytuacja. Ze swojej natury zadziała ono w dość wyjątkowej sytuacji. Czyli w ostatecznej. No chyba, że jesteś nieśmiertelny. I jeśli nietrafiony model samochodu możesz sprzedać i kupić inny, tu druga szansa jest niedostępna.

Bez paniki. Sprawa z ubezpieczeniami jest jednak dość prosta. Zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz. Porozmawiaj z agentem ubezpieczeniowym. Poczytaj warunki. Będziesz wiedział.

TOP rankingu ubezpieczeń na życie

Zaglądam do pierwszej z brzegu porównywarki polis na życie. Wyciągam pierwsze trzy firmy z rankingu. I co tam mamy?

Po pierwsze wszędzie wypłata jest w przypadku śmierci ubezpieczonego. Uf, przynajmniej tyle dobrze. (Nie mylić ze śmiercią na skutek nieszczęśliwego wypadku, bo to całkiem inna historia. O różnicach znajdziesz w tekście Ubezpieczenie w wypadku, a polisa na życie).

Po drugie, wszystko jest różne.
W pierwszym towarzystwie ubezpieczeniowym nowa składka naliczana jest co roku. Czyli im jesteś starszy, tym więcej płacisz. W drugim składka jest naliczana co pięć lat. W trzecim jest stała przez cały okres ubezpieczenia.

Czyli… trzecie ubezpieczenie na życie jest najlepsze?
Jeśli potrzebujesz stałej składki przez cały okres, to jest najlepsze. Jeśli jednak chcesz polisę na krótki czas, pierwsze lub drugie jest najlepsze dla ciebie. A jeśli będziesz starszy i nadal będziesz potrzebował ubezpieczenia? Co wtedy…

Ubezpieczenie na życie - porównywarka

A teraz sytuacje, gdy twoja rodzina nie zobaczy nawet złamanego grosza (…) Analiza wyłączeń ubezpieczenia, to najważniejsza sprawa w wyborze polisy. Nawet ważniejsza niż wysokość składki.

Różnice w ubezpieczeniach na życie

A teraz sytuacje, gdy twoja rodzina nie zobaczy nawet złamanego grosza w przypadku twojego przejścia na drugą stronę. W ubezpieczeniach nazywa się to wyłączeniem odpowiedzialności. Jednym słowem, chodzi o sytuacje w których towarzystwo nie bierze odpowiedzialności za skutki zdarzenia ubezpieczeniowego.

Analiza wyłączeń ubezpieczenia, to najważniejsza sprawa w wyborze polisy. Nawet ważniejsza niż wysokość składki. A teraz przykłady.

Wszystkie trzy firmy nie wypłacą pieniędzy rodzinie ubezpieczonego, który popełnił samobójstwo. Tu pełna zgoda. Ale… Pierwsze dwie mówią, że wyłączenie obowiązuje przez pierwszych 24 miesięcy. Ostatnie wprowadza to wyłączenie tylko na 12 miesięcy.

Polisa na wojnie

  • Pierwsza firma umawia się z klientem, że nie wypłaci rodzinie pieniędzy jeśli ten zginie na terenie objętym wojną lub stanem wyjątkowym.
  • Drugie towarzystwo ubezpieczeniowe wprowadza ograniczenie w przypadku śmierci na skutek działań wojennych.
  • Trzecie zastrzega, że nie będzie pieniędzy jeśli ubezpieczony dobrowolnie będzie walczył na wojnie.

Widzisz różnice? Niby to samo, a jednak wszystko się zmienia.

Dlatego dokładnie czytanie wyłączeń ubezpieczenia to podstawa. I nie ma potem biadolenia, że on mi powiedział… że myślałem, że… a to miało być tak… Pamiętaj, ponosisz odpowiedzialność za swoje decyzje finansowe.

Ubezpieczenia na życie nie myl z ubezpieczeniem na skutek następstw nieszczęśliwego wypadku. To są całkiem inne rozwiązania.

Ubezpiecznienie w wypadku

Najlepsze ubezpieczenie na życie

Najlepsze ubezpieczenie na życie to takie, które spełnia twoje oczekiwania. Wspominałem już o tym w tekście Ubezpieczenie na życie, po co mi ono potrzebne. Cenowe, czasu trwania, warunków zmiany składki, weryfikacji ryzyka ubezpieczeniowego, wyłączeń odpowiedzialności i wreszcie tego, czy masz zaufanie do agenta, czy go nie masz.
Proste, prawda?

Pytaj o ubezpieczenia

Zawsze wybór tego typu rozwiązań – a w zagmatwanych ubezpieczeniach zwłaszcza – to spore wyzwanie. Zawsze podjęcie decyzji wiąże się z gigantycznym wysiłkiem. Jeśli zastanawiasz się nad ubezpieczeniem na życie zawsze masz prawo pytać, dopytywać lub sprawdzać. Zawsze musisz dostać ogólne warunki ubezpieczenia.

Usiądź na chwile nad tym bełkotliwym dokumentem. Zaznacz wszystko czego nie rozumiesz kolorowym markerem. Wróć z pytaniami do agenta ubezpieczeniowego. Jeżeli ten nie potrafi ci odpowiedzieć albo mówi „tak jest, bo tak jest” (słyszałem to ostatnio, serio) poszukaj innego.

Gorące teksty